Umenie sa vracia na sídliská

„Naša spoločnosť má blízky vzťah k umeniu, takže stále hľadáme možnosti, ako ho priniesť do verejného priestoru. Uvedomujeme si, že k skvalitneniu bývania už nestačí len používanie poctivého materiálu alebo občianska vybavenosť. Preto sa každému nášmu projektu okrem ekologického prvku – zelených striech, snažíme dať aj punc umenia,“ hovorí predseda predstavenstva spoločnosti CORWIN Marián Hlavačka.

 

Po nežnej revolúcii v ´89 sa zničilo mnoho diel, prevažne malieb na fasádach bytoviek, ktoré skončili pod zateplením, ale aj sôch či umeleckých objektov, ktoré podľahli necitlivej prestavbe. Kurátorka umeleckého projektu Sabina Jankovičová hovorí, že v nasledujúcom období je možné očakávať dlho odkladaný návrat estetiky v rámci bývania. „V súčasnosti badať viac záujmu verejnosti aj elít o umenie vo verejnom priestore, hoci doteraz skôr platonicky než organizačne a finančne. Cielená snaha integrovať umenie do bytového komplexu je na Slovensku aj napriek stavebnému boomu zatiaľ veľmi ojedinelá,“ hovorí kurátorka. Dodáva, že mozaiky od slovenských výtvarníkov strednej generácie odlíšia jednotlivé bytové domy v Dúbravách a dajú im vlastnú identitu, rozpoznateľnú na prvý pohľad.

O prvú etapu mozaík sa postarali štyria slovenskí umelci: Erik Šille s dielom Maco, Erik Binder a Úlet, Marek Ormandík s dielom Braček jelenček a Eva Činčalová a dielo Nebo.

 

          

 

 

 

Na aktuálne mozaiky s celkovou plochou 100 m2 sa použilo približne 10 000 kachličiek. Po kompletnom dokončení budú Dúbravy zdobiť mozaiky z viac ako 30 000 kusov v päťdesiatich odtieňoch. Na diela sa použil nemecký materiál chromaplural, ktorý sa na podobné realizácie používa vo svete.

 

                  

                 

 

 

Druhú etapu navrhnú výtvarníci Ivan Csudai, Dorota Sadovská a Dominika Žáková, štvrtý umelec zatiaľ nie je vybraný.

 

Stiahnuť tlačovú správu

 

 

Newsletter

Chcete mať informácie o ponukách a zľavách ako prvý? Napíšte nám svoju e-mailovú adresu.