Umenie sa vracia na sídliská

„Naša spoločnosť má blízky vzťah k umeniu, takže stále hľadáme možnosti, ako ho priniesť do verejného priestoru. Uvedomujeme si, že k skvalitneniu bývania už nestačí len používanie poctivého materiálu alebo občianska vybavenosť. Preto sa každému nášmu projektu okrem ekologického prvku – zelených striech, snažíme dať aj punc umenia,“ hovorí predseda predstavenstva spoločnosti CORWIN Marián Hlavačka.

 

Po nežnej revolúcii v ´89 sa zničilo mnoho diel, prevažne malieb na fasádach bytoviek, ktoré skončili pod zateplením, ale aj sôch či umeleckých objektov, ktoré podľahli necitlivej prestavbe. Kurátorka umeleckého projektu Sabina Jankovičová hovorí, že v nasledujúcom období je možné očakávať dlho odkladaný návrat estetiky v rámci bývania. „V súčasnosti badať viac záujmu verejnosti aj elít o umenie vo verejnom priestore, hoci doteraz skôr platonicky než organizačne a finančne. Cielená snaha integrovať umenie do bytového komplexu je na Slovensku aj napriek stavebnému boomu zatiaľ veľmi ojedinelá,“ hovorí kurátorka. Dodáva, že mozaiky od slovenských výtvarníkov strednej generácie odlíšia jednotlivé bytové domy v Dúbravách a dajú im vlastnú identitu, rozpoznateľnú na prvý pohľad.

O prvú etapu mozaík sa postarali štyria slovenskí umelci: Erik Šille s dielom Maco, Erik Binder a Úlet, Marek Ormandík s dielom Braček jelenček a Eva Činčalová a dielo Nebo.

 

 

 

 

Druhú etapu navrhli výtvarníci rozmanitého prístupu: Ivan Csudai, Dorota Sadovská, Dominika Žáková a Martin Gerbóc.

 

 

 

Títo autori a autorky neváhali využiť jasnú farebnosť, ktorá je typická pre detský svet. Dominika Žáková si vybrala motív stanovačky pod hviezdnou oblohou. Ďalší autori zas uprednostnili rôzne rozprávkové motívy, prípadne hračky: Martin Gerbóc Klauna, Ivan Csudai niekoľko rôznych motívov, ktoré sú však typické aj pre jeho voľnú tvorbu. Dorota Sadovská si zvolila detail ľudského tela. Každý z autorov si ponecháva svoj charakteristický rukopis, ktorý sa nemení ani použitou technikou.

Autori vychádzali zo svojej voľnej tvorby, vložili do diela svoje charakteristické osobné vyjadrenie, čím sa zoskupenie diel v priestoroch Dúbrav stáva aj galériou vo verejnom priestore. Hodnota mozaík je výnimočná tým, že ide naozaj o prvý takýto projekt pre bytový komplex, pre obyvateľov „bežného sídliska.“ Týmto získali ľudia naozaj niečo luxusné, niečo navyše.

Na obe etapy mozaík s celkovou plochou viac ako 340 m2 sa použilo približne 30 000 ks kachličiek v päťdesiatich odtieňoch. Jedná sa o kachličky v rozmere 10x10 cm, ktoré sú oproti 1,5x1,5 cm kamienkom používaným v minulosti oveľa väčšie, takže aj vizuálne pôsobenie nových diel je diametrálne odlišné. Na diela sa použil nemecký materiál chromaplural, ktorý sa na podobné realizácie používa vo svete.

 

 

Aktuálne foto mozaík z I. a II. etapy Stiahnuť tlačovú správu

 

 

Video s autormi, ktorí sa podieľali na príprave prvej etapy mozaík si môžete pozrieť tu:

 

 

Newsletter

Chcete mať informácie o ponukách a zľavách ako prvý? Napíšte nám svoju e-mailovú adresu.